Łukasz Romanek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (2011 r. ), (klasa organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz dra Piotra Rojka). Swoje umiejętności doskonalił na kursach interpretacji organowej pod okiem m.in. : Johanna Trummera (Austria), Gijsa van Schoonhovena ( Holandia), Juliana Gembalskiego, Bogusława Grabowskiego, Dariusza Bąkowskiego-Koisa, oraz brał udział w kursach improwizacji organowej pod okiem Thomasa Lennartza (Niemcy) oraz Tomasza Adama Nowaka (Niemcy). Występował na wielu festiwalach organowych m.in. na terenie Dolnego Śląska i Wielkopolski oraz brał udział w konkursach organowych w Poznaniu. Ponadto pełni funkcję pedagoga w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu.

W Metropolitalnym Studium Organistowskim we Wrocławiu obejmuje stanowisko Wice Dyrektora, a także prowadzi klasę organów oraz wykłada improwizację i akompaniament liturgiczny. Łukasz Romanek pełni posługę jako organista w Kościele p.w. Św. Maurycego we Wrocławiu.

W Archidiecezji Wrocławskiej jest członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej.