Dyrekcja i Organizatorzy I Międzynarodowego Konkursu Duetów Organowych PER ORGANO A QUATTRO MANI, zapraszają na przesłuchania konkursowe oraz koncerty w dniach 15-21 kwietnia 2018 r. Wydarzenie odbędzie się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ oraz w kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Do konkursu zgłosiło się 15 duetów, w których zaprezentują się nasi rodacy oraz organiści z Włoch, Japonii, Korei, Rosji, Czech oraz Niemiec. Zostaną zaprezentowane utwory nie tylko kościelne, ale również świeckie.

Muzycy będą mieli do dyspozycji 51-głosowe organy koncertowe, znajdujące się w sali im. Lucjana Lipińskiego MCK SOKÓŁ oraz organy w pobliskim kościele pw. św. Kazimierza. Oba instrumenty oferują wykonawcy imponujące spektrum barwowe i szeroki zakres dynamiki.

Zachęcamy do obejrzenia spotu promującego konkurs:

Rok 2017 z pewnością zapisze się w historii Nowego Sącza jako obfitujący w wydarzenia związane z muzyką organową. Dzięki zakończeniu długo przygotowywanej modernizacji organów w reprezentacyjnej sali Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ miasto zyskało bardzo interesujący, dużych rozmiarów koncertowy instrument o bogatej palecie brzmieniowej. Warto podkreślić, że znajduje się on zaledwie kilkadziesiąt metrów od unikatowych organów, nawiązujących do niemieckiej estetyki wczesnoromantycznej, zbudowanych rok wcześniej w kościele św. Kazimierza.

Niemal równoczesna realizacja dwóch tak wartościowych dla kultury muzycznej Nowego Sącza i regionu inwestycji nie mogła pozostać bez echa i jej konsekwencją stało się powołanie do istnienia Sądeckiej Akademii Organowej, integrującej różnego rodzaju cykliczne wydarzenia artystyczne, edukacyjne i naukowe, skoncentrowane wokół największego i najbardziej złożonego instrumentu muzycznego skonstruowanego przez człowieka oraz muzyki tworzonej z myślą o nim.

Jedno ze sztandarowych ogniw podjętej przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ inicjatywy stanowi organizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych PER ORGANO A QUATTRO MANI. Jest on przedsięwzięciem wyjątkowym, bowiem zwraca uwagę organistów i melomanów na stosunkowo rzadko wykonywany repertuar, będący nie tylko atrakcyjną literaturą koncertową, ale również posiadający istotny walor edukacyjny. O ile sama kameralistyka niebywale stymuluje rozwój wyobraźni muzycznej, inspiruje i skłania do analizy pomysłów interpretacyjnych wobec konieczności nieustannego konfrontowania ich z ideami muzycznego partnera, o tyle wspólna gra na jednym instrumencie jest ponadto niezastąpioną lekcją ergonomii, ukazującą wykonawcom te obszary techniki, których korekta przyniesie im wielką korzyść także jako solistom. Dla organistów, pochłoniętych od początku edukacji przede wszystkim grą solową, jest to doświadczenie niezastąpione.

Ireneusz Wyrwa

Harmonogram wydarzenia, jury – Pobierz PDF

Historia organów – Pobierz PDF

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej konkursu: www.aquattromani.pl